Napsali nám

Dana Hrdličková, Praha:
Dívala jsem se na stránky Vašeho občanského sdružení a velmi mě potěšila opravdová snaha chránit přírodu. Naprosto se s takovými činy ztotožňuji, protože lidí, kteří ochranu přírody myslí ze srdce vážně, je stále málo. Takže pokud bude potřeba nějaký hlas či něco jiného k podpoře zrovna té Vaší záležitosti, neváhejte mne kontaktovat.

Jana Lukášová, Uherské Hradiště:
Jo, jste dobrý. Kdybych tam bydlela, nebo alespoň měla chalupu, šla bych do toho s vámi. Držím pěsti, ať vyhrajete!

Růžena Chaloupecká, Počernice:
Právě jsem dočetla Váš Zpravodaj. Člověku se z toho hlava otočí o 360°. Byrokratický přístup úředníků, byť námi dosazených do funkcí, se asi hned nezmění. Ale s tím se musíme popasovat. Jinak by nás naši potomci asi moc nepochválili. Vždyť ten kousek zelené krajiny by jim měl taky obohacovat život. Držím Vám palce, ať se dílo podaří!

Ing. Martinek Petr, Ivančice:
Jestli mohu Vám dát radu, nepouštějte těžaře do vašeho regionu!!! Naše zákony jsou takové, že jak se začne těžit, tak se musí vytěžit a zásoby jdou pouze odepsat velice složitým způsobem. Doporučuji nedovolit vstup těžařům. U nás v Ivančicích nám zdevastovali nejkrásnější část rekreační oblasti. Přerušili těžbu bentonitu a prodávají si vzájemně těžební práva a občané nemohou už dvanáct let používat přírodní divadlo a park. O rekultivaci se nikdo nestará. Jsou to malé oblasti a všechny peníze uložené na rekultivační fond se používají jinde. O Vás ani pes neštěkne. Braňte se!!!
Solidnost těžařů se dá posoudit požadavkem na složení kauce ve výši plných rekultivačních nákladů na notářský účet před zahájením těžby. Jejich uvolnění by bylo vázáno na dokončení rekultivace. Tyto peníze by musely být na účtu obce, aby v případě konkursu nemohly být použity do konkursní podstaty. Žádný těžař na tyto podmínky nepřistoupí. Držím palce.

Růžena Šandová, Besednice:
Milí přátelé, manželé Bajerovi!
Děkuji Vám za zaslání všech čísel zpravodaje, které jsem si se zájmem přečetla. Je skvělé, že se lidé probouzejí z postkomunistického spánku. Také Vám chci poblahopřát k tomu, že se Vám daří podchytit zájem lidí. Máte tam skvělé občany. Je fajn, že máte na své straně některá obecní zastupitelstva i se starosty. Bývalého presidenta Václava Havla obdivuji a je škoda, že současný president je už z jiného těsta. U nás je to podstatně horší, což asi souvisí s jihočeskou náturou. Lidi jsou tu hodně vlažní a vyburcovat je k nějaké aktivitě je kumšt. Přímo v Besednici je starosta obce v představenstvu těžební společnosti a lidi ve vsi už jsou z toho unaveni. Tam těžila spol. RNDr. J. Štýbra G plus, která se později změnila na spol. BOHEMIA DEPOSITS. Spolupracovník Štýbra E. Šanda naštěstí není můj příbuzný.
Ještě Vás prosím o svolení, zda můžeme jedno číslo zpravodaje přeposlat jiným dvěma občanským sdružením, která s námi v kauze Besednické vltavíny spolupracují Sdružení Calla a Jihočeské matky. Jde o číslo, ve kterém se píše o Štýbrovi.
V ostatních věcech, jako je hospodaření v lesích, máme asi stejné názory.
Mějte se moc pěkně a držte se.